Üsküdar Avize montaj

Üsküdar Avize montajı

 

Yüzlerce seçenek arasından zevklerinize uygun avizeyi seçmek zordur. Bu sıkıntılı fakat tamamlandığında, sizi başka bir zorlu vazife bekler; avizenin montajı. Eğer montajı siz yapacaksanız bu yazımızı ne olursa olsun okumalısınız.

Gücü kesin. Öncelikle montaj yapacağınız yerde, avizeye gidecek enerjiyi kesmelisiniz. Bunun için anahtarı kapatmak çoğu süre yeterli olsa da, sigortayı tamamen indirmenizi tavsiye ederiz. Sadece anahtarı kapatmak olası elektrik çarpmalarını önlemek için tam koruma sağlamaz. Eğer bunu denemekte ısrarcıysanız, kontrol kalemiyle kablonun ucunda elektrik olmadığından emin olmalısınız.

Talimatları okuyun. Kuruluma başlamadan önce avizenin kutusundan çıkan üretici talimatlarını dikkatlice okuyun. Almış olduğunız avizeye göre dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan değişiklıklar olabilir.

Avizeyi birleştirin. Günümüzde avizeler çoğu zaman demonte biçimde paketlenmiştir. Bu yüzden montaj öncesinde avizenin parçalarını birleştirmeniz gereklidir. Parçaları birleştirin ancak ampulleri takmayın, bunu son adımda yapacağız.

Eski aydınlatmayı sökün. Eski avizenizi sökmeden önce hangi kabloyu nereden çıkardığınıza iyi dikkat edin, gerekirse bağlantı noktasının fotoğrafını çekebilirsiniz. Bu yeni avizenizin elektrik bağlantısını yaparken hata yapmanıza engel olacaktır.

Yeni avizeyi takın. Günümüzde avizelerin çoğunun üzerinde bir askı deliği bulunmaktadır. Bu delik sayesinde avizenin ağırlığı tavandaki kancalı vida tarafınca göç eder. Eğer tavanda kancalı vida yoksa, önce onu takmalısınız. Kancalı vida için delik açarken, kabloya zarar vermemek için kablonun geldiği yönün karşısından açmaya özen gösteriniz. Bazı avizelerde ise taban plakası bulunur. Önce taban plakası tavana monte edilir, peşinden avize bu plakaya vidalanır.

Elektrik bağlantısını yapın. Avizeyi yerine monte ettikten sonra, elektrik bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz. Avize bağlantısı için tavanda çoğu zaman 2 yahut 3 kablo bırakılmıştır. 2 kablo tekli anahtar için faz ve etkisiz anlamına gelir. 3 kablo ise ikili anahtar üzerinde 2 faz 1 nötr içerir. Bu sayede aydınlatmalar ayrı ayrı denetim edilebilir. İkili kabloda kabloların yönü önemli değildir. Üçlü kabloda farklı renkte olan kablo etkisiz olarak kabul edilebilir sadece bunu kontrol kalemiyle doğrulamak gereklidir.

Ampulleri takının. Tüm işlemlerin sonunda ampulleri takıp, sigortayı kaldırıp, anahtar yardımıyla ışıkları açarak bir mesele olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Tüm bu süreçlerde yanınızda bir kişi bulunmasını ve onun yardımını almanızı tavsiye ederiz. Avizeler çoğu zaman ağırdır bu yüzden bir fert tutarken, diğeri monte edebilir. Bu sayede istenmeyen kazalardan korunmuş olursunuz.

 

Soru SorTelefon Et