Kaçak Akım Sigorta Değişimi

Kaçak Akım Sigorta Değişimi

Sigortaların Arızayapmaları Sizin Paniklemenize Neden olabilir Bunun nedeni Arızalanan Sigortalardan Kimi Zaman alev çıkmasıdır.

Bütün Elektrik ve Elektronik Cihazların kullanım ömürleri vardır Evler ve işyerlerindeki Sigortalarda buna dahildir.

Sigorta Arızalarının ana nedenlerinden biride enerji yükünü taşımalarından kaynaklanır aşırı yüklenilmesi durumunda Sigorta Atması Elektrik tesisatınız açısından oldukca önemlidir Eğer Sigorta Atmaz ise Yangın çıkmasına sebebiyet vericektir.

Aşırı Yüklenme ısınma Gibi Nedenlerden Sigortalarınız Arızalanır ve sigortaların tamiri mümkün değildir yenisi ile Değiştirmek Mecburidir.

Kaçak Akım sigortasi Tamiri Yeni Binalarda Ana Kofradan Dairenize gelen hattın Arasına Kaçak Akım rolesini Mevcuttur Bu role Sigortalarınızın birden veya birkaçında Arıza var ise sürekli atıcaktır Sigorta Arızalarında Sık karşılaştığımız durumlardan biride Role Arızasıdır Roleler Normal Sigortalara oranla daha uzun ömürlü olsalarda onlarda yük kullanım oranlarına göre arızalana bilirler role arızası Ansızın meydana gelen arızalardır örneğin gece bütün dairenizdeki elektrik kesilmesine neden olur bütün sigortaları kontrol ettiniz hiç birinde sorun yok ama evinizde elektriktikde yok bu durum rolenin devreyi kesmesi yada arızalanmasından kaynaklıdır usta elektrikçi Bu tür sorunlarla karşılaşmanız durumlarda En hızlı şekilde konumuza gelir arızayı gidermeyi garanti eder. Kaçak Akım Roleleri Normal Sigortlardan Daha parahalı ürünlerdir Toprakmala hattına Bağlıdır kaçak akım rolesi olan binalarda Topraklama hattı mevcuttur.

Kaçak akım rölesi; tesislerde, evlerde ve apartmanlar da iletkenlerin deforma olması durumunda ama hayati risk taşıyan kaçak  akımları algılayarak 0.2 saniye gibi küçük zaman diliminde devresiyi keserek insanları tehlikeli gerilimden koruyan elektrik devre elamanıdır

30mA insan hayatını korur 300mA ise tesisde meydana gelebilecek elektrik yangınlarına karşı korur. Ev tesisatlarında çoğunlukla kullanılır.  Eğer evinizde yok ise bir elektrikciye danışarak tesisatınıza uygun değerlerde mutlaka taktırmalısınız

Kaçak akım röle’ leri Monofaze (220 volt) ve Trifaze (380 volt) olmak üzere 4 ve 2  kutuplu  olarak  2 çeşitte piyasada bulunmaktadırlar.

Kaçak akım sigortası seçerken  kullanılacak tesisatın yükleneceği akım  kapasitesi  ve  şebeke gerilimi göz önünden bulundurularak seçilmelidir.

Kaçak akım sigortaları akım taşıma kapasitelerine göre değişiklik göstermektedir.  Markalarda    25A’den  63A kadar rahatlıkla bulunabilir. Hayati önem taşıyan bu koruma anahtarını bilindik markalardan almaya önem gösterelim örnek vermek gerekirse aklıma gelen markalar ABB, LEGRAND, SİEMENS VE SCHNEİDER

Kaçak akımın insan üzerinde oluşabilecek tehlikeleri

  • 1mA vücut’da karıncalanma
  • 5mA de çarpılma hissi
  • İnsan için solunum durması (13 miliamper)
  • İnsan kalbinin durması (50 miliamper)
  • İnsanda kesin ölüm tehlikesi (100 miliamper)

kaçak akımı rölesi çalışma prensibi

Toprak kaçak akım koruma anahtarları uygulamalarda otomatik sigortalar ile beraber kullanılmaktadır. Elektrik tesisatında kaçak akım rölesi sigortadan sonra bağlanır.

Soru SorTelefon Et