Reaktif Ceza Nedir? Nasıl Düşürülür

Reaktif Kompanzasyon panosu

Kompanzasyon Panosu kurulumu ve bakımı. Reaktif Ceza Nasıl Düşürülür. Panosu Kurulumu Bakımı Ve kontrolleri Önemli bir husustur.

Kompanzasyon Panosu reaktif-cezası

Kompanzasyon Panosu reaktif-cezası

Kompanzasyon Reaktif panonuz var ise Mutlaka Ölçümlerini ve Bakımlarını Zamanında yaptırın Reaktif Cezası Yemeyin.

Reaktif Ceza Bedeli ise, bir tüketicinin aktif elektrikten hariç olarak, elektrik sisteminin şebekeden çektiği düzensiz Aşırı güç için gündeme gelen bedeldir. Daha açık bir anlatmak gerekirse, abonelik başında belirlenen güç sınırına göre, bunu aşan bir güç çekildiği hallerde, çektiğiniz bu yüksek elektrik sisteme geri verildiğinde, sistemin düzeninde asimetri yaratır ve özetle sisteme zarar verir Çekilen Güç Faturaya Reaktif cezası olarak yansır.

Aktif Reaktif Ceza Oranları Nasıl Anlaşılır Neler Yapmanız Gerekir?

Tüketiciler genellikle bu aktif reaktif ceza oranları dikkate almadan sadece sonuçtaki toplam borcu dikkate alırlar. Elektrik faturasının fazla gelmesinin sebebini genellikle anlayamazlar. Elektrik sayaçları endektif, aktif ve kapasitif oranlarının hepsini ölçmeye yarar. Tüketim tutarının yanında endektif ve kapasitif genellikle boştur. Eğer bu alanlar boş değil de fiyat belirlenmiş ise kompanzasyon arızalı demektir. Acilen tamir ettirmeniz gerekir. Aksi taktirde her ay reaktif ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bunlar gibi elektrik faturanıza reaktif ceza geliyorsa bize ulaşarak hızlı bir şekilde evlerinize veya firmanıza gelerek hizmet veriyoruz.

Günümüzde evlerde ve bazı işyerlerinde reaktif ceza uygulanır. Bu aktif reaktif ceza oranları elektrik piyasası müşteri hizmetlerince belirlenir. Sınırı aşan tesislere elektrik tüketimi kadar ceza uygulanır. Ancak bağlantı gücünü 9 KVA geçtiği halde sayaç takılmamış ise %90 reaktif tüketmiş gibi büyük oranda ceza uygulamasına maruz kalırsınız. Bu cezayı ödemek ise zorunludur.

Aktif Reaktif Ceza Oranları Nelerdir Nasıl Hesaplanır?

Firma veya tesislerde Bağlantı gücü 9 KVA’nın üzerinde ise fazla reaktif enerjisini önlemek için bir kombi sayaç takılması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca bağlantı gücü 50 KVA üzerinde olan tüm tesisler iş yerleri için kompanzasyonu olması gerekir.

Bu şekilde fazla reaktif elektrik akımı önlenmiş olur. Bağlantı gücü 50 KVA altında ise endüktif reaktif cezası %33’dür. Yine bağlantı gücü 50 KVA’nın altında olan bir tesisin kapasitif reaktif ceza oranı %20’dir. Yine bir tesisin bağlantı gücü 50 KVA endüktif üzerinde ise %20, 50 KVA üstünde kapasitif reaktif ceza sınırı ise %15 olarak belirlenmiştir. Buradaki endüktif demek elektriğe bağlı motor demektir. Kapasitif ise flüoresan lamba gibi aletleri kapsar.

Aktif reaktif ceza oranları hesaplaması ise şu şekildedir. Elektrik faturasında endüktif reaktif ve kapasitif reaktif ayrı olarak gösterilmektedir. Endüktif enerji tüketilen aktif enerjiye bölündüğünde endüktif reaktif enerji bulunur. Kapasitif ise enerji tüketimi ile aktif enerji tüketime bölünerek kapasitif reaktif oranı bulunur. Bu hesaplanan oranlar ceza sınırını aşıyorsa tüketilen reaktif enerji bedeli ceza olarak faturaya yansır. Hem kapasitif hem de endüktif aşmış ise büyük olanın oranına göre ceza uygulaması yapılır.

Bütün İşletme ve Binalarda Yeni Yönetmelikle belirlenen kurallar vardır Bunlardan Bazıları

Eski Tip Saat Ve Sigortaların Yeni tiplerle Değiştirilmesi
Reaktif panoların ölçümleri Kondansatörlerin Kuruyup kurumadıklarının kontrol edilmesi
Her şebekenin Kaçak Akım Rolesi İle Desteklenmesi
Varsa Jeneratörlerin 2 Senede’bir Güç ölçümünün yapılması
Eski Tip Saatlerin Değişimi Bağlı Bulunduğunuz Hizmet aldığınız Firma Yapmaktadır bunun için Elektrikçinin yetkisi yoktur.

Bazı Binalarda karşılaştığımız porselen sigortalar yeni yönetmeliğe uymamaktadır bunların değişimi Zorunludur.

İşyerinizde Trifaze Sanayi Elektriği Kullanıyorsanız Belli Kw üstünde elektrik kullanıyorsanız Reaktif Panoya ihtiyacınız olucaktır. Reaktif panoların Senede 1 kez Bakımı yapılması gerekmektedir Bakımı yapılmayan reaktif panoların Ölçümlerde Hata yapması Kaçınılmazdır Hata yapan bir reaktif pano Sizin Kaçak Elektrikden Dolayı Reaktif Cezası ödemenize yol açıcaktır. Panolarınız Ölçümlerini Yaptırmayı unutmamalısınız.

Kaçak Akım Rolesi Yeni Bütün Binalarda Zoruludur Kaçak akım rolesi ne işe yarar Daire içerisindeki yüksek akım kullanmalarında Ani Elektrik Düşme veya yükselmelerinde Elektrik Çarpmalarında Kaçak akım Rolesi Şebeke Elektriğini Kestiğinden Dolayı Hem can hem mal güvenliğini Sağlamaktadır Kaçak akım rolesi Bina girişinde Elektrik Saatin hemen yanında Bulunmaktadır Evinizdeki bir Sigorta Attığında Mutlaka kaçak akım rolesinide Daire Girişinden kontrol edin Eğer position Atmamışsa Yüksek ihtimal ile Bozulmuştur Kaçak akım rolelerinin Ömrü ortamala 3 senedir.

Jeneratörlerin Güç Ölçümleri Sürekli Kullanılan Jeneratörler Aynı Araç motorları Gibi ömürleri vardır Bakımsız jeneratörlerin Güç verimliliği Zamanla Düşer Şebekenize Yeterli Elektriği veremiyceğinden Isınma motorda yatak Sarmasına Kadar gidicek Durumlar ortaya çıkar jeneratörlerin Güç ölçümlerini Her Genel bakımda Kontrol Edilmesi gerekmektir.

Usta Elektrikçi size Bu konularda yardımcı olmayı garanti eder Kendi Alanında Uzmanlamış Ekip arkadaşlarımız bulunmaktadır. Reaktif pano problemleri ve jeneratör Hizmetleri için 3 Gün önceden Randevu Almanız gerekmektedir Acil Problemleriniz Mesai Saatleri içerisinde backyardımcı olabilirz.

Kompanzasyon Panoları
Kompanzasyon panoları, işletmenin güç kat sayısını düzeltmek için kondansatör ve ölçü aletlerinin üzerinde bulunduğu panodur. stopüktif yükler (transformatörler, balastlar, motorlar vs) reaktif güç de çekerler. İhtiyaç duyulan yerde reaktif güç üretilir. Kompanzasyon, elektrik sistemlerinin iyi bir koşulda çalışmaları için backyardımcı olur. Yüklerin ve elektrik tesislerinin reaktif güç ihtiyaçlarını belirtilen yöntemlerle karşılayan kompanzasyona, reaktif güç kompanzasyonu denir.

 

KOMPANZASYON YAPILMAZ İSE NE OLUR?
Reaktif güçler kompanze edilmez ise,

Şebekede güç kayıplarına neden olur Güç kaybı Cihazlarınızın bozulmasına neden olur
Üretim’de aksamalara şirketinizin çalışma sisteminin kapasitesini azaltır,
Gerilim düşmesinin, taşınan gücü sınırladığı dağıtım hatlarında, enerji taşıma kapasitesinin düşmesine neden olur.
KOMPANZASYON YAPILMASI ZORUNLUMU?
Daha öncede bahsettiğimiz gibi reaktif enerjinin kompanze edilmesi ,şebeke taşıma kapasitesini arttırmasından ve enerjinin israfını önlemesinden dolayı ülke ekonomisi için vazgeçilmezdir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan kurul kararı olarak en son alınan karar, Karar No:284/2 Karar Tarihi: 8/1/2004 olarak zorunlu tutulmuştur. (Bu kurul kararı 15/01/2004 tarih ve 25347 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.)

KOMPANZASYON PANO FİYATLARI NE KADAR?
işyerinizin ihtiyacı için kullandığınız enerji miktarı ölçülüp size özel teklif sunulması gerekmektedir.

Soru SorTelefon Et