Saç Kurutma Makinesi Tamiri

Saç Kurutma Makinesi Tamiri

Saç Kurutma Makinesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Banyolardan sonra saçların hızlı bir şekilde kurutulmasını sağlamayı başaran saç kurutman makinası güzel bir araçtır. Oldukça popüler bir kullanıma sahiptir. Özellikle berberler açısından mükemmel cihaz tanımına en çok yakışan makinedir. Bazı durumlarda arızalanabilir problem çıkartabilir. Bu problemlerin çözümü ve nasıl yapıldıklarına dair güzel bir yazı hazırladık. Arıza konusunda bir şey yapamıyorsanız Usta Elektrikçi firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi Fan Arızaları
İlk neden olarak nem ve saç ortaya çıkıyor. Çoğunlukla banyolarda kullanıldığı için makine yoğun neme maruz kalır. Bunun problem haline gelmesi epey bir zamandan sonra gerçekleşiyor. Çünkü makine kullanıldıktan sonra banyoda bırakılırsa o nemli ortamdan dolayı zarar görecektir.

Saç kurutma makinelerinde küçük fanlar bulunmaktadır. Hava giriş ve çıkışını sağlar. Fan içerisine saç veya saç kadar küçük şeyler kaçabilir. Bu konu da bir arıza çıkarsa fan temizliği yapılmalıdır. Özellikle sertliği orta olan bir fırçayla bu işlem yapılabilir. Ardından VD40 sprey kontaklara sıkılıp işlem bitirlir.

Saç Kurutma Makinesi Anahtar İlgili Arızalar
Saç kurutma makinelerinde ortaya çıkan değişik bir sorunda anahtarlama elemanlarında oluşan sorunlardır. Saç kurutma makinası çalışmıyor veya aşamalı olarak ısı ayarlanmıyorsa bu noktada şunlar göz önüne alınmalıdır. Bazı cihazlarda yalnızca açma ve kapama düğmeleri yer alırken bazılarında ısı ve hız kontrolü gibi farklı işlevler için ayar tuşları yer alır.

Çözüm için aşağıda belirtilen adımlar takip edilmelidir.

İlk adım

Makinenin güç kaynağı kapatılır. Makinenin dış malzemesi sökülür. Vidalara dikkat edilmelidir.

İkinci Adım

Anahtarı çıkarmak gerekiyor. Bunun için fan motoru ve termostat arasına bakılmalıdır.

Üçüncü adım

Anahtarı çıkardıktan sonra multimetre yardımıyla anahtarın olması gerektiği gibi çalıştığından emin olunur. Dikkat edilmesi gereken nokta anahtar kapalı ise açık devreyi açık ise kapalı devreyi gösterir.

Termostat İle İlgili Arızalar

Termostat sorunu sıkça karşılaşılabilecek bir sorun olup makinenin çalışmasına engel oluşturmaz. Fakat güvenlik açısından çok gereklidir. Çünkü saç kurutma makinesi çok ısınırsa durdurulmasını sağlar olası problemlerin önüne geçilir. Multimetre ile kontrol edilebilir. Kontrol sırasında çakmak yardımı ile ısı verilir devre açık olmak zorunda ve gereken bilgilere ulaşılır.

Elektrikçi üsküdar

Rezistans Arızaları

Saç kurutma makinesinin sıcaklık işlevini yerine getirmesini rezistans sağlar. İletken olmayan bir çerçevenin üzerine sarılmış yüksek dirence dayanıklı teldir. Bu tel elektriği ısıya çevirir. Şayet saç kurutma makinesi ısıtmıyor ya da yeterli ısı vermiyorsa aşağıdaki adımlar yapılır.

İlk adım: Makinenin dış malzemesi sökülür.

İkinci adım: Saç kurutma makinesinin rezistansına giden iki kablo vardır. Bu kabloların zarar görü görmediği kontrol edilir.

Üçüncü adım: Ölçüm işlemi yapılır. Bunun için multimetreden yardım alınır. İşlemi yaparken iki elektrot teli arasındaki devre kapalı olmalıdır.

Dördüncü adım: Termal yapıda olan kesme düzgün çalışmalıdır. Aksi durumda arızasında değiştirilmelidir.

Soru SorTelefon Et