Üsküdar Tost Makinesi Tamiri

tost makinesi tamiri

Üsküdar Tost Makinesi  Tamiri Nasıl Yapılır?

Çalışması:

Tost makineleri çalışma prensibi olarak ön panelinde yer alan düğmeleri yoluyla çalıştırılır. Özellikle üzerinde yer alan LED lambalar yoluyla çalıştığını anlamak da mümkün. Termostat sayesinde ısı üreten tost makinesi bu sayede kullanılır. İçinde kızartılacak, ısıtılacak veya pişirilecek ürünler alt ve üst kapak arasında sıkıştırılarak hazırlanır.

Özellikle alt ve üst kapaklar yardımıyla pişirilecek ürünler için özel kaplar bulunur. Ayrıca ızgara yapmak içinde gerekli ısıya ayarlanarak kullanılabilir.

Parçaları ve Prensip Şeması

Tost makineleri genel olarak 3 parçadan oluşur. Bu parçalar alt ve üst kapaklar, rezistanslar bir de çıkan ızgara plakalardır.

Tost makinesinin alt ve üst kapakları: Hareketli bir yapıya sahiptir. Açılır ve kapanır. Bu sayede ürünleri istediğimiz şekilde pişirebiliriz. Üst kapağın ön kısmında termostat ayarı, sinyal lambaları yer alır.

Tost makineleri için önemli bir parça olan rezistanslar, 700-2500 watt değerinde güç üreterek çalışırlar. Tost makinesinin kapaklarının her birinde bir tane rezistans bulunur. Termostat ayarı ile ısındıktan sonra otomatik olarak açık devre konuma gelirler.

Cihaz içinde bulunan plakalar, ızgara görünümünde olup çıkan parçalardır. Temizlik açısından büyük kolaylık sağlarlar. Yapısı gereği yapışmaz ve kanallı yapısı ile yağla su akışı sağlarlar.

Çalışma Şeması

Hayatımızı kolaylaştıran elektrikli mutfak aletlerinden olan tost makinelerini kullanırken sağlığımız için yapmamız gereken temizlik işlerine dikkat etmeliyiz. Bu işlemi yaparken ürün elektrikten kesilmiş olmalıdır. Kullanımdan sonra soğumasını beklemeliyiz.

Tost makinesi üzerinde bulunan plakalar temiz ve hafif nemli bezle silinmelidir. Eğer yağ ve kir fazlaysa deterjan kullanılabilir. Belirli periyotlarda mutlaka yapmalıyız ve elektrik geçen kabloların sıcak plakalardan uzak tutulması önem arz ediyor. Daha fazla bilgi almak için Usta Elektrikçi firmasıyla görüşebilirsiniz.

 

Üsküdar Tost Makinesi Tamiri

Üsküdar Tost Makinesi Tamiri

Tost Makinesi Temel Sorunları;

1.Tost makinesi fişi prize takılı olduğu halde hiç çalışmıyor:

Bu konuda ilk yapılması gereken besleme kablosunun avometre ile kısa devre testinin yapılmasıdır. Şayet problem yoksa termostat avometre ile kontrol edilir. Peki, arızalı olup olmadığını nasıl anlarız. Avometre ile anahtara basıldığında veya döndürüldüğünde değer gösteriyorsa anahtar sağlamdır. Tost makinesinin iç bağlantılarında bulunan kablolar yerlerinden çıkmış ya da zamanla gevşemiş olabilir. Bunları iyice yerlerine oturtmalıyız.

2.Tost makinesi çalıştığı halde ısındıktan sonra termostat devreyi açmıyor:

Tost makinesinde böyle bir durum varsa termostat arızalanmış olabilir. Çözüm olarak termostat ya da kablolar için değişim yapılarak sorun giderilir. Ayrıca termostat kontakları zamanla ark sebebiyle arıza yapabilir. Kontaklarda yıpranma olabilir bunun için değişim yapılması iyi olacaktır. Özellikle WD 40 ile kontak temizliği yapılmalıdır.

3.Tost makinesinin alt ve üst kısımlarından biri ısıtmıyor:

Cihaz üzerinde lokal bir arıza olabilir bu yüzden ısıtmayan kısım kontrol edilmelidir. Kapaklardan hangisinde ısı yoksa ona göre rezistans avometre ile ölçülmeli kontrol edilmelidir. Tost makinesinin rezistans watt değerine göre değişiklik gösterse de her zaman sıfırdan farklı bir değere sahiptir. Ölçümler yapılırken avometre değer olarak 1 olarak gösteriyorsa avometre ayarını yükseltin. Fakat rezistansın birebir aynısı bulunursa değişim yapılmalıdır.

4.Tost makinesinin alt veya üst kısımlarından biri diğerinden daha az ısıtıyor:

Tost makinelerinin ana parçalarından olan rezistanslar iki seri veya paralel olarak bağlanmış olabilir. Bir de birinden bazen akımın geçip, bazen de geçmemesi bu gibi sorunlara neden olabilir. Kesin çözüm olarak rezistans değişimi yapılmalıdır.

5. Tost makinesi sigorta attırıyor:

Kullanılan tost makineleri ani güç tükettiği için sigorta attırabilir. Özellikle tost makinesinin fişi ve besleme kablosunda kısa devre olabilir bu da sigorta attırabilir. Çözüm olarak yanmış kablo varsa değişim yapılır. Rezistanslar yerinden oynamış olabilir rezistansları yerlerine yerleştirerek arızalardan kurtulmuş olursunuz. Tost makinesi ya da elektrikli ev aletleri arızaları hakkında yardım almak için Usta Elektrikçi firmasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Soru SorTelefon Et